Przemyślany wybór doniczki i osłony na nią może sprawić, że nasze rośliny zyskają wspaniałą oprawę i staną się niepowtarzalnym atutem aranżacji. Dzisiaj w sklepach możemy znaleźć setki wzorów doniczek wykonanych z przeróżnych materiałów. Nie zawsze jednak możemy wybrać tę idealnie pasującą do naszego wnętrza doniczkę. Nie możesz się zdecydować? Nie przemawiają do Ciebie plastikowe doniczki, które widzisz w niemal każdym wnętrzu? A więc zrób to sama! Przedstawiam pięć sposobów na oryginalne doniczki DIY w duchu zero waste. Trend #trashtoterracota inspiruje i pomaga chronić środowisko.
Dzisiaj pokażę jak prosta w wykonaniu jest:
- doniczka z koralikami i kryształkami
- doniczka w koszulce z juty
- doniczka z puszki
- biodegradowalna doniczka z kokosa
- malowanie doniczki
Doniczka z koralikami i kryształkami
Potrzebne materiały: używana doniczka, najlepiej ceramiczna, klej do ceramiki lub klej na gorąco, koraliki, kryształki, stłuczka ceramiczna, pędzelek lub szpatułka, fuga do płytek – opcjonalnie
Oczyść i wysusz doniczkę. Przygotuj klej według przepisu na opakowaniu. Za pomocą szpatułki, pędzelka lub pistoletu nałóż klej na fragment doniczki. Z koralików, kryształków i ceramiki ułóż cześć wzoru. Powtarzaj czynność aż cała doniczka pokryje się wzorem. Odłóż doniczkę do wyschnięcia na 24h. Po utwardzeniu kleju możesz wypełnić szczeliny wzoru fugą do kafelków i ponownie wysusz. Gotowe.
Doniczka w koszulce z juty
Potrzebne materiały: kawałek tkaniny jutowe, sznurek lub wstążka, doniczka
Ułóż doniczkę na środku przyciętej tkaniny. Za pomocą wstążki lub sznurka unieś materiał do krawędzi doniczki i zawiąż tasiemkę. Tę metodę warto zastosować na doniczce, w której mamy już roślinę. Dzięki temu uzyskamy efekt przypominający bukiet.
Doniczka z puszki
Potrzebne materiały: metalowa puszka np. po owocach w syropie, farby, pędzel
Oczyszczoną i wysuszoną puszkę pomaluj dokładnie farbą na jednolity kolor. Po wyschnięciu barwnika nałóż drugą warstwę. Pamiętaj o pokryciu farba również dolnej powierzchni by uniknąć rdzawych śladów na blatach.
Biodegradowalna doniczka z kokosa
Potrzebne materiały: łupina z orzecha kokosa, jutowy sznurek, opcjonalnie klej na gorąco
Opleć sznurek wokół kokosa tworząc koszyczek. Z 3 lub 4 dłuższych kawałków sznurka stwórz sznurki do zawieszania. Możesz utrwalić łączenia miedzy kokosem a sznurkiem za pomocą kleju na gorąco. Doniczka z naturalnego kokosa i lnianego sznura jest całkowicie biodegradowalna i nie stanowi źródła zanieczyszczenia środowiska. I przepięknie prezentuje się we wnętrzach w stylu eko.
Malowanie doniczki
Potrzebne materiały: doniczka, farby, pędzle, gąbki
Doniczkę dokładnie oczyść i odtłuść. Powierzchnię z tworzywa możesz też lekko zmatowić papierem ściernym. Za pomocą pędzelków lub gąbek nałóż wybrane farby na powierzchnię doniczki i odstaw do wyschnięcia. Jeśli do farby dodasz proszek do pieczenia i dokładnie wymieszasz nabierze ona gęstości i zaczną pojawiać się w niej delikatne pęcherzyki. Taka farba z proszkiem do pieczenia pozwoli uzyskać efekt terrakoty.
Bonus: doniczka z cementu i starych ręczników
Potrzebne materiały: duża miska do przygotowania masy cementowe, zaprawa cementowa, stary ręcznik, woda, łyżka do mieszania masy, wiaderko lub inny pojemnik jako forma, szpatułka
Zaprawę cementową wymieszaj w misie z wodą w proporcji podanej na opakowaniu i dokładnie wymieszaj. Następnie dodaj wody, by uzyskać konsystencję śmietany. Zanurz ręcznik w powstałej masie i ułóż go na pojemniku stanowiącym formę. Jeszcze mokry materiał uformuj a dekoracyjne fale. W trakcie przesychania doniczki dokładaj szpatułka kolejne cienkie warstwy masy cementowej. Powinny wystarczyć 3. Zostaw do wysuszenia na około 48h. Gotowe.
Doniczki zero waste to nie tylko niepowtarzalne dekoracje we wnętrzu. To również ekologiczne rozwiązanie, które pozwoli ograniczyć ilość śmieci. Daj im drugie życie zanim wyrzucisz.
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.