Pośpiech, chwila nieuwagi i wystarczyło. Właśnie oficjalnie jesteś posiadaczem przypalonego żelazka. Niestety, nie jest to problem czysto estetyczny ale również praktyczny. Przypalone żelazko może uszkadzać delikatniejsze tkaniny. Będą tworzyć się zaciągnięcia, mogą powstać plamy a samo żelazko w końcu ulegnie awarii. Czym i jak wyczyścić przypalone żelazko? Czy to w ogóle możliwe? Oczywiście.
W tym artykule podpowiadamy:
- czym wyczyścić przypalone żelazko ceramiczne;
- jak wyczyścić przypalone żelazko teflonowe;
- Skuteczne domowe sposoby na wyczyszczenie żelazka;
Czym wyczyścić przypalone żelazko ceramiczne?
Wbrew pozorom przypalenie żelazka zdarza się częściej niż myślisz. Już niewielkie przypalenie może Ci nie przeszkadzać. To jednak tylko wstęp do tragedii. Przypalona powierzchnia będzie niszczyła tkaniny i rozrastała się przy każdej okazji. Warto więc pamiętać by czyścić stopę żelazka regularnie a jeśli już są na niej ślady przypalenia – od razu je usuwać. Zatem jak wyczyścić przypalone żelazko ceramiczne? Na początek podgrzej stopę żelazka i odłącz je od prądu. Zwilżoną octem spirytusowym ściereczką delikatnie, okrężnymi ruchami poleruj przypaloną powierzchnię aż brązowy osad zacznie znikać. Ocet szybko paruje więc na pewno będzie trzeba ponownie nasączyć ściereczkę. Kiedy brzydka plama zniknie ze stopki żelazka przetrzyj ją czystą ściereczką zwilżoną wodą. Gotowe. Taki szybki i bezpieczny zabieg czyszczenie stopy żelazka ceramicznego możesz też profilaktycznie, żeby usunąć małe przypalenia, które jeszcze nie są niebezpieczne dla tkanin.
Czym wyczyścić przypalone żelazko teflonowe?
Sposób z octem to też bezpieczne rozwiązanie jak wyczyścić przypalone żelazko z teflonową powłoką. Podobny efekt osiągniesz sięgając po starą, miękką szczoteczkę do zębów i pastę. Niewielką ilość pasty do zębów połóż na zimnej stopie żelazka i lekkimi, okrężnymi ruchami szoruj z użyciem szczoteczki. Pamiętaj, by pasta nie zawierała żadnych mikrokapsułek czy kryształków. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia powłoki teflonowej. Na koniec zetrzyj pastę papierowym ręcznikiem i wilgotną ściereczką.
Domowe sposoby jak wyczyścić przypalone żelazko?
Na rynku znajdziemy całą masę środków czyszczących przypalenia żelazka: sztyfty, proszki, specjalne pasty i czyściki. Warto jednak najpierw zajrzeć w domowe szafki, gdzie znajdziemy całą masę środków, z pomocą których wyczyścisz przypalone żelazko. Ocet i pasta do zębów są najpopularniejsze ale nie wyczerpują pakietu ratunkowego. Dlatego poniżej prezentujemy inne, domowe sposoby usuwania przypalonych plam ze stopy żelazka.
Sok z cytryny na lekkie przypalenie
Ściereczka nasączona sokiem z cytryny pozwoli usunąć lekkie, nowopowstałe przypalenie na stopie żelazka. Wilgotną od soku cytrynowego ściereczką polerujemy ciepłą stopę żelazka aż plama zniknie. Następnie przecieramy żelazko czystą, wilgotną ściereczką. Taki zabieg poskutkuje w przypadku małych przypaleń.
Folia aluminiowa
Tak, folia aluminiowa też pomaga usunąć przypalenie z żelazka. Kawałek folii aluminiowej należy lekko pognieść i rozłożyć na desce do prasowania a następnie… wyprasować ciepłym, odłączonym od sieci żelazkiem. Ten sposób jest skuteczny i bezpieczny dla każdego typu powłoki.
Sól kuchenna na duże przypalenie
Na papierze do pieczenia rozsypujemy grubą warstwę soli kuchennej drobnoziarnistej. Mówiąc grubą, mam na myśli około 1 mm. Gorącym żelazkiem, koniecznie odpiętym od zasilania, prasujemy sól aż zdrapie ona warstwę spalenizny z żelazka.
Świeca woskowa
Remedium na przypalone żelazko jest również woskowa świeca. Lekko rozgrzaną stopę żelazka pocieramy świecą woskową, tak by wosk pozostał na żelazku. Następnie prasujemy lekko rozgrzanym żelazkiem gazetę. Wosk pomoże oderwać przypaloną plamę i szybko sam wsiąknie w gazetę.
Przypalone żelazko ceramiczne lub teflonowe można jeszcze uratować. Pamiętajmy jednak, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Zwracajmy uwagę na zalecenia producenta tkanin i żelazek. Ich przestrzeganie przedłuży życie naszego sprzętu.
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.