Dokładnie wyprasowane firany prezentują się najlepiej. Jednak nikt nie lubi spędzać całego popołudnia z żelazkiem w ręku prasując firany. Istnieją jednak pewne sposoby jak prać firanki, by uniknąć ich prasowania. Tak, to możliwe. Dzisiaj podpowiem Wam jak prać firany żeby ich nie prasować.

W tym artykule znajdziesz informacje:

  • czy można uniknąć prasowania firan po praniu
  • jak prać firany żeby nie prasować
  • jak suszyć firany, by zminimalizować zagniecenia

 

Czy można uniknąć prasowania firan po praniu?

Oczywiście. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam ominąć prasowania a przynajmniej zmniejszyć ilość zagnieceń. Po pierwsze – im rzadszy splot tym mniej widoczne są zagniecenia. Warto więc rozważyć zakup firan z siatki np. firana Tamara. Dobrym wyborem są też firany żakardowe o wyrazistym wzorze lub uszyte z markizety oraz firany kreszowane. Takie firany nie wymagają prasowania. Jeśli jednak Twoje dekoracje jednak wymagają prasowania, poniżej znajdziesz kilka rad, które sprawią, że nie padniesz ze zmęczenia.

Jak prać firany żeby nie prasować ?

Jeśli chcemy zaoszczędzić czas na prasowaniu firan warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ich do prania. Przed włożeniem do bębna pralki firany należy poskładać w kostkę. Równo ułożony materiał nie pogniecie się czasie prania.

Pamiętajmy też, że mimo iż tkaniny, z których szyje się firany są zazwyczaj bardzo lekkie, to nie warto wkładać ich dużo do pralki. Przeładowany bęben i szybkie obroty prania spowodują powstanie trudnych do usunięcia zagnieceń. Przy wkładaniu firan do pralki kierujmy się raczej objętością bębna niż wagą suchego prania, które może obsłużyć pralka. Maksymalne wypełnienie do połowy objętości bębna sprawi, że firany po praniu nie będą wymagały prasowania.

Do prania firan zawsze używamy środków piorących dedykowanych tym dekoracjom. Możemy też dodać nieco płynu zmiękczającego. Dzięki temu włókna firan będą elastyczne i nie pozaginają się. Po praniu tkanina będzie pięknie pachnieć i nie będzie się elektryzować.

Firany wirujemy na możliwie najniższych obrotach. Wolne obroty wirowania wystarczą by odsączyć nadmiar wody i uniknąć powstania zagnieceń.

W praniu firan niezwykle ważną rolę odgrywa temperatura. Nie powinna ona przekraczać 30 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura spowoduje zagięcie i usztywnienie delikatnych włókien tkaniny firanowej. Wówczas prasowanie nie tylko będzie konieczne ale też znacznie utrudnione.

Jak suszyć firany żeby zminimalizować zagniecenia ?

Proces suszenia firan jest zwykle szybki. Lekka i cienka tkanina wysycha z łatwością. Do szycia firan wykorzystuje się różne tkaniny, zarówno sztuczne i naturalne. Te uszyte z tkanin sztucznych firany  warto  suszyć… na karniszu. Woda pozostała po praniu nie wsiąka we włókna a jedynie pozostaje miedzy nimi. Wilgotne jeszcze firany upinamy na karniszu i pozwalamy im spokojnie wyschnąć. Pod ciężarem wody włókna firany same się rozprostują uwalniając nas od konieczności prasowania. Firany z naturalnych włókien lepiej jednak suszyć na suszarce lub rozpięte na sznurkach. Wilgoć, która po praniu pozostała wewnątrz włókien wyschnie a firana będzie mniej zagnieciona.

 

Nie zawsze da się uniknąć prasowania firan. Podane powyżej sposoby pozwolą zmniejszyć ryzyko wystąpienia zagnieceń i pomogą uniknąć spędzania czasu z żelazkiem w ręku.