Chociaż coraz częściej w naszych oknach pojawiają się kolorowe firany, to klasyczna biel jest niekwestionowaną królową dekoracji okiennych. Śnieżnobiałe firany w oknie są chlubą i wizytówką domu. Utrzymanie idealnie białych firan jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza, że ilość smogu na zewnątrz nie pomaga. Możemy zamykać okna ale przebywanie w dusznym pomieszczeniu, nawet w towarzystwie białych firan, nie należy do najprzyjemniejszych. Jak wybielić firany, które poszarzały od smogu?
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak prawidłowo przechowywać firany
- gdzie kryje się tajemnica białych firan
- jakie są domowe metody wybielania firan poszarzałych od smogu
Jak prawidłowo przechowywać firany?
Firany szarzeją od smogu nie tylko w oknie. Te delikatne tkaniny przechowywane niewłaściwie nadal mają kontakt z drobinami zanieczyszczeń. Po praniu białe firany zazwyczaj ponownie wieszamy. Mając jednak więcej modeli możemy sobie pozwolić na zmianę aranżacji okna. Wówczas świeżo uprane firany wkładamy do szafy, gdzie czekają na swój powrót na salony. Jak zabezpieczyć chwilowo nieużywane firany, by ochronić je przed szarzeniem? Pamiętacie bieliźniarki babć? Każda firana złożona w kostkę i owinięta papierem. To właśnie w papierze tkwi sekret. Biały lub niebieski papier zawinięty wokół poskładanej firany i dobrze zaciemniona szafa z dobrą wentylacją sprawią, że nieużywane firany pozostaną śnieżnobiałe. Coraz popularniejsze stają się systemy przechowywania w szafie z pojemnikami i szufladami. W przypadku białych firan starajmy się unikać pojemników z tworzywa. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą kosze lub kartonowe pudełka.
Gdzie kryje się tajemnica białych firan?
Zanim jednak owiniemy firany w papier musimy je wyprać i wysuszyć. Najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Istnieją jednak zasady, które ułatwią nam życie. Pamiętajmy, że firany pierzemy wodzie o temperaturze maksymalnej 30 stopni Celsjusza. Wybieramy program do prania delikatnego i używamy detergentów przeznaczonych właśnie do firan. Skład tych środków opracowany jest z myślą o białych firanach, więc w swoim składzie zawierają one czynniki wybielające. Wirowanie ustawiamy na najniższe obroty. Zaraz po praniu wieszamy firany na suszarce lub karniszu. Większość kolorów traci swoją intensywność na słońcu. Białe firany żółkną jeśli wystawi się je na dłuższy czas na działanie światła słonecznego. Dlatego pamięta, by nie suszyć ich w pełnym słońcu. Właściwe pranie i przechowywanie białych firan pozwoli cieszyć się ich nieskazitelną bielą przez dłuższy czas.
Jakie są domowe metody wybielania firan poszarzałych od smogu?
Firany już poszarzały i straciły blask? Nie ma powodu do rozpaczy. Nasze babcie nie dysponowały zaawansowanymi środkami do wybielania firan a jednak znalazły kilka sposobów. Domowa kuchnia to małe laboratorium, w którym znajdziemy składniki do wybielania firan poszarzałych od smogu.
Soda oczyszczona znajduje się niemal w każdej kuchni i kosztuje grosze. Aby wybielić poszarzałe firany możemy przed praniem namoczyć je w roztworze sody w wodzie (2 opakowania sody na 5l wody) i odstawić na godzinę. Inną metodą jest dodanie sody oczyszczonej do normalnego środka do prania firan.
Ten sam efekt wybielanie firan uzyskamy stosując proszek do pieczenia do namoczenia firan przed praniem. Stosując 1 opakowanie na 2,5 litra wody tworzymy roztwór, w którym namaczamy firanę 2-3h przed praniem.
Zaskakująco skuteczne w wybielaniu firan są skorupki z jajek. Wrzucone do lnianego lub bawełnianego woreczka skorupki z jajek wkładamy do bębna. Firany pierzemy zgodnie z zaleceniami producenta. Po praniu firany będą śnieżnobiałe.
Jeśli chcesz wybielić firany poszarzałe od dymu papierosowego użyj soku z cytryny. Wyciśnięty z owoców sok z cytryn połącz z wodą w proporcji 100ml soku na 1 litr wody. W tak powstałej kąpieli namocz firany przed praniem najlepiej na całą noc a potem upierz jak zwykle. Dodatkową zaletą jaką daje wybielanie poszarzałych od smogu firan tą metodą jest zapach. Sok z cytryny usunie nieprzyjemny aromat a nasze firany będą białe i pachnące.
Nie bój się sięgnąć po ocet. To tani ale bardzo skuteczny sposób na wybielenie firan w domu. Szklanka octu dodana do pralki sprawi, że firany będą odświeżone i zmiękczone. Prosty i niedrogi sposób pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze.
W sklepach dostępne są również środki chemiczne do prania i wybielania firan. Starajmy się podchodzić do nich ostrożnie. Agresywne wybielacze mogą zniszczyć delikatne tkaniny firanowe. Zanim sięgniesz po wybielacz do firan wypróbuj domowe metody wybielania firan poszarzałych od smogu.
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.