Piękne firany to wizytówka domu. Należy dbać o nie w szczególny sposób. Delikatne i zwiewne tkaniny narażone są bowiem na wiele szkodliwych czynników. Intensywne światło słoneczne, kurz i pył oraz zanieczyszczenia z zewnątrz sprawiają, że delikatne tkaniny żółkną i tracą swój blask. Całe szczęście z odświeżaniem firan i ich pielęgnacją pomoże pralka automatyczna.
Czego dowiesz się z artykułu:
1) Pranie firan w pralce automatycznej
2) Jaki program prania dla firan
3) Pranie firan a zagniecenia
4) Pranie firan panelowych
5) Pranie firan z woalu
Skuteczne pranie firan w pralce automatycznej
Pranie firan, na nasze szczęście, należy do obowiązków domowych, które wykonujemy rzadziej niż inne. Zanim jednak włączymy pralkę warto zrobić kilka rzeczy tytułem przygotowania. Na początek zdjęte z karniszy firany strzepujemy lekko i kurzu. Warto zrobić to na zewnątrz, wówczas drobinki oderwane od tkaniny nie osiądą na meblach. Taką „odkurzoną” już firanę wrzucamy do miski i namaczamy w wodzie o temperaturze maksymalnie 40 stopni – zminimalizujemy zagniecenia. Do wody dodajemy delikatny detergent przeznaczony do firan. Specjalistyczny środek możemy również zastąpić płynem do prania. W przypadku białych dekoracji możemy zastosować środki z dodatkiem wybielacza. Do prania kolorowych firan sięgamy raczej po delikatne płyny do prania i odplamiacze do kolorów, które wcześniej dokładnie mieszamy z wodą. Samo namaczanie powinno trwać około godziny. Jeśli firana, którą akurat pierzemy „miała ciężkie życie” w kuchni i osiadły na niej również cząsteczki tłuszczu albo kurzu warto zmienić kilkukrotnie wodę z namaczania i wydłużyć sam proces.
Jaki program do prania firan w pralce automatycznej
Piorąc firany w pralce automatycznej należy pamiętać o używaniu odpowiedniego programu. Jeśli nasza pralka nie ma specjalnego programu do prania firan warto wybrać pranie delikatne w niskiej temperaturze np. pranie ręczne. Do prania firan w pralce automatycznej wykorzystujemy środki do tego przeznaczone – płyny, żele oraz proszki dedykowane właśnie firanom. Jeśli nie mamy takiego w domu możemy wykorzystać zwykły proszę, żel lub kapsułki. Piorąc firany kolorowe wybieramy środki piorące do koloru. Białe firany pierzemy w detergentach przeznaczonych do białych tkanin. Możemy również wykorzystać domowe sposoby wybielania firan, o których możecie poczytać na naszym blogu.
Pranie firan w pralce – jak uniknąć zagnieceń
Niska temperatura prania pozwoli nam uniknąć dużej liczby zagnieceń firany podczas prania. Jeśli przed włożeniem do bębna prali złożymy firanę w kostkę może się okazać, że prasowanie będzie zbędne. Po zakończonym procesie prania firanę należy jak najszybciej wyjąć z pralki i znowu delikatnie strzepnąć. Jeśli firana ma być od razu zawieszona możemy to zrobić bez suszenia – drobne zagniecenia same się wyprostują lub będą wymagały tylko potraktowania parownicą do tkanin. Firany suszymy w pozycji pionowej. Najlepiej całkowicie zrezygnować z wirowania firan. Jeśli jednak nie mamy opcji wyłączenia wirowania z programu – zmniejszamy obroty do najniższej wartości.
Firany panelowe – jak prać firany w pralce
Niektóre firany wyposażone są w dodatkowe elementy: pręty, łańcuszki, usztywniacze. Przed samodzielnym praniem firany w pralce automatycznej koniecznie usuwamy wszystkie tego typu elementy. Pozwoli nam to uniknąć uszkodzenia firany, wygięcia usztywniaczy czy przetarcia tkaniny a nawet zniszczenia pralki. Po wysuszeniu firan możemy zamontować napinacze ponownie.
Jak prać firany z woalu w pralce automatycznej?
Woalowe firany wymagają indywidualnego podejścia. Po pierwsze firany z woalu należy prać w specjalnym woreczku do prania lub włożone do poszewki na poduszkę. Unikniemy dzięki temu zaciągnięć psujących efekt mlecznej mgiełki. Woal to tkanina, która wymaga na koniec namaczania w roztworze soli kuchennej. Na 5 litrów wody dodajemy 7 płaskich łyżek soli kuchennej i mieszamy. Do miski z roztworem wkładamy upraną i wysuszoną firanę i namaczamy około godziny. Po tym czasie dokładnie płuczemy i suszymy.
Firany szyte są z tkanin lekkich i delikatnych. Podchodźmy więc do nich z należytą ostrożnością a posłużą nam przez lata.
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.