Styl industrialny to jeden z niezwykle popularnych i lubianych trendów w aranżacji wnętrz. Nie jest to jednak wybór dla każdego, gdyż jest zdecydowanie mniej uniwersalny niż styl klasyczny czy nowoczesny. Korzenie stylu industrialnego sięgają lat 50. XX wieku, kiedy to zaczęto adaptować stare fabryki i magazyny na przestrzenie mieszkalne. Jakie dziś są industrialne wnętrza? Czym charakteryzuje się styl industrialny i jak wprowadzić go do swojego domu? Dziś postaram się odpowiedzieć na te pytania, a także przyjrzeć się różnicom między stylem industrialnym a loftowym oraz podpowiedzieć wam, jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym.

Z tego artykułu dowiesz się:

Styl industrialny – co to znaczy?

Mówiąc o stylu industrialnym mam na myśli styl, który czerpie z estetyki przemysłowej. Styl ten narodził się bowiem z potrzeby adaptacji opuszczonych fabryk i magazynów na przestrzenie mieszkalne. Cechuje się on surowym, minimalistycznym wyglądem, w którym królują odkryte elementy konstrukcyjne takie jak ceglane ściany, stalowe belki czy betonowe posadzki. W przeciwieństwie do klasycznych, bardziej ozdobnych stylów wnętrzarskich, industrialny wystrój stawia na funkcjonalność i prostotę, nie rezygnując przy tym z estetyki. Styl industrialny to także podejście do projektowania przestrzeni, które kładzie nacisk na otwartość, funkcjonalność i wyeksponowanie elementów technicznych.

Cechy charakterystyczne stylu industrialnego

Styl industrialny jest bardzo charakterystycznym stylem, w którym prostota i swoista surowość wystroju wybija się na pierwszy plan. Jakie są najważniejsze cechy tego stylu?

1. Widoczne materiały budowlane

Cegła, beton, stal, drewno oraz szkło to kluczowe materiały, które dominują w industrialnych wnętrzach. Ściany często pozostają nieotynkowane, co dodaje wnętrzom surowego, autentycznego charakteru.

2. Duże, otwarte przestrzenie

Styl industrialny jest nierozerwalnie związany z otwartymi przestrzeniami. Z tego powodu najlepiej sprawdza się w dużych wnętrzach, takich jak lofty, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić go do mniejszych mieszkań, poprzez zastosowanie odpowiednich trików, ale o tym wspomnę jeszcze później.

3. Neutralna paleta kolorów

Szarości, beże, brązy oraz biel to dominujące kolory w stylu industrialnym. Występują one zarówno na ścianach, jak i w meblach czy dodatkach.

4. Wyeksponowane instalacje

Rury, kable, czy belki stropowe, które w innych stylach byłyby zakryte, tutaj stanowią kluczowy element dekoracyjny. W stylu industrialnym elementy te nie są ukrywane – wręcz przeciwnie, podkreśla się je, nadając przestrzeni surowego, przemysłowego charakteru.

5. Minimalizm i funkcjonalność

We wnętrzach industrialnych nie ma miejsca na przesadę w doborze dekoracji. Styl ten stawia na funkcjonalność, a każdy element wystroju powinien pełnić konkretną rolę. Meble są zazwyczaj proste, solidne i wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy metal.

styl industrialny

Mieszkanie w stylu industrialnym – jak wprowadzić styl industrialny do wnętrz?

Mieszkanie w stylu industrialnym można urządzić nawet na mniejszej przestrzeni, choć styl ten najpełniej rozkwita w dużych, otwartych pomieszczeniach. Z pewnością łatwiej będzie wprowadzić tą estetykę we wnętrzach otwartych, wysokich i przestronnych. Nie znaczy to jednak, że styl jest całkowicie niedostępny dla np. niewielkich mieszkań w bloku. Oto kilka kluczowych elementów, które pomogą ci stworzyć prawdziwe mieszkanie industrialne:

1. Otwarta przestrzeń

Zadbaj o jak najmniejszą ilość przegród i ścian. Stwórz przestrzeń typu open space, gdzie kuchnia łączy się z salonem, a sypialnia z miejscem do pracy.

2. Oświetlenie

Wprowadź industrialne lampy – najlepiej w metalowych kloszach, wiszące nad stołem czy w różnych punktach mieszkania. Światło powinno być ciepłe, ale surowe, podkreślające industrialny klimat.

3. Podłogi

Betonowe posadzki, surowe drewno czy polerowany cement to doskonałe wybory na podłogi w mieszkaniu industrialnym.

4. Dekoracje

Chociaż styl industrialny jest minimalistyczny, dobrze dobrane dekoracje mogą wnieść wiele charakteru do przestrzeni. Metalowe elementy, industrialne grafiki, zegary czy stary sprzęt techniczny mogą stać się ciekawymi akcentami.

 

industrialne wnętrza

Salon industrialny – jak go urządzić?

Salon industrialny to serce mieszkania utrzymanego w tym stylu. Wybierając industrialny charakter wnętrz warto zadbać o spójność. Wystrój salonu powinien więc korespondować z innymi pomieszczeniami. Jak urządzić salon, by oddać klimat dawnych fabryk, a jednocześnie stworzyć przestrzeń komfortową i funkcjonalną? Zacznij od doboru właściwej palety barw. Postaw na neutralne kolory takie jak: szarości, biele, beże i czerń. Dla urozmaicenia aranżacji można wykorzystać miedź czy kolor ciemnego drewna. Podczas wyboru mebli kieruj się zasadą minimalizmu. Wybieraj te o prostych, geometrycznych kształtach, wykonane z metalu, surowego drewna czy skóry. Stoły z metalowymi nogami, regały z industrialnymi akcentami, a także wygodne, skórzane sofy będą doskonale wpisywać się w klimat. Nie zapominaj też, że finalny efekt tworzą także dodatki. Kluczową rolę będzie odgrywało tu oświetlenie. Lampa wisząca z metalowym kloszem, najlepiej w surowym wykończeniu, to obowiązkowy element. Postaw także na dekoracje w postaci starych maszyn, metalowych tablic czy industrialnych grafik. Nie przesadzaj z wzorami. Świetnie w takim salonie sprawdzą się gładkie, jednokolorowe zasłony. Jeśli wzór to delikatny, prosty, elegancki ( np. welwetowa zasłona ALISMA ze złotym wzorem).

salon industrialny

Styl industrialny a loftowy – różnice

Wielu ludzi używa terminów „styl industrialny” i „loftowy” zamiennie, jednak nie są one tożsame. Styl loftowy to specyficzny rodzaj wnętrza, które nawiązuje do adaptacji dawnych fabryk i magazynów na przestrzenie mieszkalne, natomiast styl industrialny to estetyka nawiązująca do tego przemysłowego klimatu, ale stosowana w różnych rodzajach wnętrz – również tych, które nigdy nie miały związku z przemysłem. W praktyce oznacza to, że mieszkanie w stylu loftowym może być urządzone w stylu industrialnym, ale nie każde wnętrze industrialne musi być loftem. Styl loftowy charakteryzuje się dużymi, otwartymi przestrzeniami z wysokimi sufitami i ogromnymi oknami, co wynika z historii loftów jako przestrzeni pofabrycznych. Natomiast styl industrialny można z powodzeniem wprowadzić również w mniejszych mieszkaniach.

Industrialny wystrój wnętrz

Wystrój industrialny to połączenie surowości, funkcjonalności i minimalizmu, które czerpie inspiracje z dawnych fabryk i przemysłowych hal. Otwarta przestrzeń, wyeksponowane instalacje, odkryte materiały budowlane i neutralna paleta kolorów to kluczowe cechy stylu industrialnego. Niezależnie od tego, czy urządzamy salon industrialny, czy całe mieszkanie industrialne, warto postawić na proste, funkcjonalne meble i wystrój, który podkreśli surowy charakter wnętrza. Styl industrialny idealnie sprawdzi się zarówno w dużych loftach, jak i mniejszych mieszkaniach. To propozycja dla tych, którzy cenią nowoczesność, surową estetykę oraz funkcjonalne podejście do aranżacji wnętrz.

industrialne wnętrza

 

Czytaj także: Najpopularniejsze style wnętrzarskie – styl nowoczesny