Jesień w pełni i wielu z Was zastanawia się czy już czas wymienić kołdrę na zimową i w jakim stanie jest nasza kołdra. Może najwyższa pora wymienić ją na nowy model. Jeśli tak to jaka kołdra jest najlepsza? Silikonowa czy poliestrowa? Jakie jeszcze wypełnienie można wybrać? O tym, jak ważny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie mają komfortowe warunki snu powiedziano już wiele. Wybór kołdry to poważna decyzja. Postaram się więc pomóc Wam ją podjąć.
Z tego artykułu dowiecie się:
- Jakie wypełnienia kołder są dostępne na rynku.
- Jakie są wady i zalety kołder silikonowych.
- Czym charakteryzuje się kołdra z wypełnieniem poliestrowym.
Jakie wypełnienia kołdry są dostępne na rynku
Różne wypełnienie kołdry determinuje jej właściwości takie jak waga, grubość czy przepuszczalność powietrza. Obecnie na rynku dostępne są kołdry z wypełnieniem naturalnym i z włókien sztucznych. Ta pierwsza, kołdra o wypełnieniu z naturalnych włókien, może powstać z wełny, mieszanki bawełniano-wełnianej, jedwabnej czy ptasiego puchu. Naturalne wypełnienie kołdry sprawia, że jest on lekka i bardzo puszysta. Jednak tego typu wypełnienie może wywoływać reakcje alergiczną u użytkowników. Bezpieczne i naturalne rozwiązanie to kołdra z celulozy drzewnej – tenecelu. To właśnie kołdry o wypełnieniu naturalnym charakteryzują się najwyższym stopniem izolacji termicznej i stanowią idealny wybór na zimę. Kołdry o sztucznym wypełnieniu to przede wszystkim kołdra z granulatem lub włóknem silikonowym oraz kołdra z poliestrowym wypełnieniem.
Kołdra silikonowa – wady i zalety ?
Kołdry silikonowe występują w dwóch wariantach: z granulatem silikonowym i włóknem silikonowym. Granulat silikonowy, nazywany też sztucznym puchem, ma postać kłębuszków. Tego typu wypełnienie jest bardzo elastyczne i odporne na zgniatanie. Tego typu kołdrę z powodzeniem można prać w domowej pralce. Kołdra z wypełnieniem z granulatu silikonowego jest lekka i nie powoduje alergii. Silikonowa kołdra to świetny wybór dla alergików. Dodatkową zaletą kołder z wypełnieniem ze sztucznego puchu jest ich dobra izolacja termiczna. Dzięki niej kołdra z granulatu silikonowego sprawdzi się zarówno zimą, jak i latem.
Kołdra z wypełnieniem włóknem silikonowym charakteryzuje się wysoką elastycznością, właściwościami hipoalergicznymi i antystatycznymi. Kołdra z włókien silikonowych jest bardziej podatna na za spłaszczanie, dlatego w przypadku prania kołdry z włókna silikonowego zaleca się dodanie do pralki kilku piłeczek do tenisa. Pomoże to zachować wypełnieniu kształt i objętość. Kołdra z wypełnieniem z włókna silikonowego ogranicza rozwój roztoczy, dlatego warto wziąć ja pod uwagę wybierając kołdrę dla alergika. Średni stopień izolacji termicznej sprawia, że kołdra z wypełnieniem z włókna silikonowego sprawdzi się w okresie letnim i w pomieszczeniach ciepłych.
Czym charakteryzuje się kołdra z wypełnieniem poliestrowym ?
Kołdra z wypełnieniem poliestrowym to najpopularniejszy typ kołder. Właściwości antystatyczne tego typu wypełnienia sprawiają, że w wypełnieniu nie zbiera się kurz a roztocza mają utrudnione warunki bytowania i namnażania się. Lekkie włókna poliestrowe zachowują swój kształt i sprężystość krócej niż kołdry z wypełnieniem silikonowym. Nie zaleca się więc prania i czyszczenia tego typu kołder w warunkach domowych. Kołdra z wypełnieniem poliestrowym charakteryzuje się niskim stopniem izolacji termicznej, dlatego też sprawdzi się raczej w okresie letnim. Cenowo, kołdry poliestrowe plasują się w przedziale cen niskich.
Komfortowy sen jest podstawą wydajnego funkcjonowania w czasie dnia. Dorosły człowiek potrzebuje około 7-9 godzin snu w ciągu doby aby prawidłowo funkcjonować. Dobrze dobrana kołdra poprawia warunki snu i sprawia, że wstajemy wypoczęci. Zakup kołdry to decyzja na kilka lat, warto więc rozpatrzyć wszystkie wady i zalety produktu zanim podejmiemy decyzję.
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.