Materiały na firany różnią się nie tylko wyglądem, ale także funkcjonalnością. Wybierając materiał na firanki powinniśmy kierować się nie tylko wrażeniem estetycznym, ale także względami praktycznymi. Rodzaje materiałów na firany są bowiem bardzo różnorodne i każdy ma nieco inną specyfikę. Dzisiaj przybliżymy więc Wam nieco najbardziej popularne tkaniny firanowe.
Tkaniny na firany – jak wybrać?
Materiał na firany to czynnik, który decyduje nie tylko o tym, jak będzie prezentować się dekoracja na oknie. To właśnie od niego zależy też jak pracochłonne będzie utrzymywanie firanek w czystości i jak dużo światła zostanie wpuszczone do pomieszczenia. Zatem to od Twoich preferencji zależy, jaka tkanina na firanki będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Zastanów się np. nad tym, czy zależy Ci na tym, żeby była to tkanina, której nie trzeba prasować, czy wolisz poświęcić czas na prasowanie i zdecydować się na efektowne firany z organzy? A może podoba Ci się elegancki tiul jedwabny albo klasyczne firany koronkowe? Poznaj podstawowe i najpopularniejsze tkaniny na firany, a na pewno łatwiej będzie Ci podjąć decyzję.
Żakard
To chyba najbardziej popularny materiał na firanki, który wciąż cieszy się rzeszą zagorzałych zwolenników. Jeśli interesuje Cię materiał na firany bez prasowania, żakard okaże się strzałem w dziesiątkę. Dodatkową zaletą żakardowych firan jest to, że bardzo dobrze przepuszczają światło. Wiele osób chwali go także za wytrzymałość i łatwość prania. Jeśli więc chcesz mieć klasyczne, trwałe firanki, których nie trzeba prasować, z powodzeniem możesz zdecydować się na firany żakardowe. (zobacz produkt ze zdjęcia: firana żakardowa z lambrekinem)
Woal
Materiał woal doskonale sprawdzi się w dekoracjach okiennych, w których wykorzystujemy drapowania i upięcia. Woal doskonale się układa, dlatego łatwo będzie Ci z niego stworzyć fantazyjną dekorację. Jego zaletą jest także to, że świetnie przepuszcza światło, mimo iż jest materiałem raczej nieprzejrzystym. (zobacz produkt ze zdjęcia: firana z woalu na taśmie)
Tiul
Tiul to materiał na firany, który po każdym praniu wymaga prasowania. Nie jest więc dobrym wyborem dla tych, którzy żelazko wolą omijać szerokim łukiem. Jeśli jednak nie brak Ci determinacji tiul jest niezwykle wdzięczną tkaniną, którą bardzo łatwo się układa. Tiulowe firany prezentują się wyjątkowo efektownie urzekając swoją delikatnością.
Satyna
Ci, którzy wybierają firanki, których nie trzeba prasować zdecydowanie nie powinni też sięgać po satynę. Satynowe firany prezentują się jednak niezwykle elegancko, zwłaszcza w stylowych salonach i sypialniach. Materiał ten ma dwie strony – błyszczącą (wieszaną w kierunku wnętrza pomieszczenia) i matową.
Koronka
Chociaż dzisiaj już coraz mniej firan uszytych z koronki, nie znaczy to jednak, że całkowicie wyszły już one z użycia. Firany koronkowe wciąż pojawiają się we wnętrzach, zwłaszcza tych urządzonych w rustykalnym stylu. Firany z koronki (lub nieco tańszej gipiury) pojawiają się najczęściej w tradycyjnych kuchniach. (zobacz produkt ze zdjęcia: kremowa firana z koronką)
Markizeta
To materiał na firany bez prasowania. Jego struktura przypomina siatkę, od której gęstości zależy, jak materiał będzie przepuszczał światło. Wygodę użytkowania firan z tego materiału docenisz, kiedy po praniu powiesisz je w oknie, a one wyschną prostując się i nabierając ładnego kształtu. (zobacz produkt ze zdjęcia: miętowa firana z markizety)
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.